Translate

2 Mayıs 2014 Cuma

Siyasete Yeni Yüzler Geliyor

İktidar Partisi Ak Partinin aldığı son karar ile birlikte Cumhurbaşkanlığına ilk aday gayri resmi olarak açıklanmış oldu.
Günlerdir süre gelen Abdullah Gül - Recep Tayyip Erdoğan ikilisinden hangisinin Cumhurbaşkanı olacağına karar verildi gibi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin aldığı 3 dönem kuralına devam kararı ile Cumhurbaşkanlığı koltuğuna aday olduğunu resmen olmasa da açıklamış oldu.
Ak Partinin bu kuralı devam kararı ile siyaset sahnesine yeni yüzler dahil olacak. Tekrar vekil olamayacak 70 kadar ismin yerine yeni yüzler gelecek ve parti başkanlığına da büyük ihtimalle Numan Kurtulmuş getirilecek.

Buraya kadar her şey gayet normal fakat Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını yetkisiz olarak kabul edeceğiniz hiç sanmıyorum. Bu nedenle önümüzdeki günlerde muhtemeldir ki Cumhurbaşkanlığının yetkisi artırılacak. Bu süreç Rus modelinde ki gibi emanetçi olacak Kurtulmuş sayesinde daha kolay ve istenilen yönde yapılacaktır.

12 yıl önce kurulduğunda Türk Siyaset Tarihinde 3 dönem kuralı ile önemli bir adım atan  Ak Parti 2015 Genel seçimlerinde iktidarını devam ettirdiği taktirde büyük bir değişim daha yaparak ülkemize Devlet Başkanlığı Sistemini de getireceğe benziyor.

Vtk