Translate

7 Ağustos 2014 Perşembe

PAYAS KÜL DEPOSU OLACAK

Payas'ı Bekleyen Büyük Tehlike

Eşsiz bir tarihe ve tarihle bütünleşmiş doğaya sahip olan Payas yakın zamanda bölgemizde İskenderunsınırları içerisinde kurulan 2 Termik santralin endüstriyel atık (kül) depolama alanı olacak.

Turizm ve Kültürel yatırımların yapılması düşünülen tarih ve doğa zengini Payas'ın dağları, faaliyete geçecek olan termik santrallerinin KÜL DEPOSU haline getiriliyor.

Payas halkından gizlenen bu vahşete, kül deposu için düşünlen 700.000 m2 lik alanda ağaç katliamı yapılarak başlandı. Depo alanı olarak planlanan yerlerde ağaçlar kesiliyor küller için yer açılıyor.

Toplamda 700.000 m2 lik alana  9.600.000 m3 kül doldurularak Payas'ın akciğerlerinde depolanacak.

Bu endüstriyel atıkların depolanması ile Payas akciğerlerini yani doğal zenginliklerini kaybedecek. Sadece dağlarındaki doğal bitkileri kaybetmekle kalmayacak, Payas çayı vasıtası ile bu küller şehrin ortasından akarak çay boğazında denizle buluşarak geçtiği her yeri yok edecek.

Payas sahili ve eşsiz deniz canlıları yok olacak.
Ve tüm bunlar Payas da yaşanırken bu termik santrallerinin Payas'a en ufak bir olumlu katkısı olmayacak.

Payas'da yaşayan bir grup gencin fark ettiği ve depoları engelleme mücadelesi verdiği  bu katliam senaryosuna tüm Payas halkı dur demeli ve doğal zenginliğin yok olmaması için mücadele etmeli.

Bugünlerimiz için değil yarınlarımız için Payas'ı koruyalım....

PAYAS HALKI BİR AÇIKLAMA BEKLİYOR BU SANTRALLERDEN KİM SORUMLUYSA PAYAS HALKINI BİLGİLENDİRMELİ VE BİR AÇIKLAMA YAPMALI......