Translate

26 Ağustos 2014 Salı

Milli Mücadelenin Zafere Giden Yolu

Milletimizce çok önemli başarıların ve zaferlerin kazanıldığı tarih sayfalarında zaferler ile taçlandırılmış Ağustos ayı 1922 yılında bir başka önemliydi.

Bir Milletin yok olmamak için aklınıza gelebilecek bütün yoklukları ile verdiği var oluş mücadelesini yaşamaktaydı.

"30 Ağustos Biz Türklerin ve İnsanlığın en büyük bayramlarından biridir." diyor Nazım haksız mı...

Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Halkı, sömürgeciliğe karşı başarılı olabilmenin yolunu açmış ve hürriyeti için, istikbal için bir milletin tek yürek tek bilek hareket etmesi gerektiğini dünyaya göstermiştir.

Türk bağımsızlık harekatının mihenk taşı niteliğindeki Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muhabereleri ile tarihe bir daha silinmemek üzere adını yazdıran yüce Türk Milleti yokluk içinde ve tüm olumsuzluklara rağmen tek bir hedef için bir araya gelmiş, bile bile ölüme yürümüştür.

Ölüme yürüyen bu aziz milletin yaptıkları savaşı kazanmaktan başka ihtimalleri bulunmamaktaydı, daha doğmamış torunları için bu mücadeleden zaferle ayrılmak zorundaydılar.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çok değerli şahsiyetler ile birlikte zafer yolunda olağan üstü mücadele eden Milletimiz bugün bizlere hürriyetimizi yaşama imkanı vermişlerdir.

15 gün içinde 450 km yolu yaya olarak yürüyerek ve düşmanla mücadele ederek zafer kazanan Türk Ordusunun İsimsiz Kahramanlarının Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk kazanılan bu büyük zafer için şöyle diyor;
"Unutulmamalıdır ki genç Türkiye Cumhuriyetinin temelleri burada atıldı, ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan Şehit ruhları Devletimizin ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızları dır." vtk