Translate

4 Ağustos 2013 Pazar

13 ASIRLIK KÜLLİYE ZEYTİNİ

13 ASIRLIK KÜLLİYE ZEYTİNİ 

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi içinde bulunan ve koruma altına alınan 13 asırlık zeytin ağacı, 4 metrekarelik gövde kalınlığı ile dikkati çekiyor.
Külliye içindeki anıt ağaç, yörede yüzyıllardır zeytinciliğin önemli geçim kaynağı olduğunun kanıtıdır.
Anıt ağaç müze müdürlüğü tarafından etrafı çevrilerek koruma altına alınmıştır. Ağacı gelecek nesillere aktarmak için bakımı titizlikle yapılıyor.
İpek Yolu’nun geçtiği Payas’da bulunan Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi içindeki zeytin ağacını kimin diktiğine dair bilgi bulunmamaktadır.
Evliya Çelebi’nin naklettiğine göre; şuan Cami ve Kervansarayın bulunduğu yer zamanında 15 dönümlük zeytinlik alan imiş. Yapılar inşa edilirken zeytin ağaçları kesilmiş, hatıra olarak cami avlusunda bulunan ağaç korunmuş.

 “1574 yılında Mimar Sinan tarafından buraya külliye yapılırken, ağaca zarar vermemeye özen gösterilmiş ve külliye avlunun ortasına gelecek şekilde planlanmış. Ardından beldeye gelen korsan denizciler bile bu ağaca zarar vermemiştir. Zeytin ağacı 4 metrekarelik gövde kalınlığı ve dallarıyla birlikte 40 metrekarelik alana yayılması nedeniyle bugün de büyük ilgi toplamaktadır.”